Розглянемо плюси і мінуси утеплювачів різних видів при використанні. Панелі виготовляються з різними осердями (наповнювач), кожен з яких має різні технічні характеристики, призначення, вагу, щільність та вартість. Сьогодні на вибір представлені наповнювачі різних типів теплоізоляції: з мінеральної вати, пінополіізоціанурату (оновлений пінополіуретан), пінополіуретану, пінополістиролу.
Мінеральна вата
Поширений вид утеплювача, що виготовляється із силікатних розплавів та має волокнисту структуру. Цей утеплювач – чудовий теплоізолятор, у якого надзвичайно низький коефіцієнт теплопровідності. У порівнянні з іншими матеріалами, такими як цегла або дерево, в мінеральній ваті прекрасні технічні характеристики, адже щоб досягти рівноцінного результату, який дає 10 см утеплювача, щільністю 100 кг на метр кубічний, потрібно побудувати стіну з керамічної цегли товщиною 117 см, із силікатної – двометрову. Навіть шар деревини повинен бути 25 см. Кам’яна вата визнається негорючим матеріалом, який навіть може перегородити шлях вогню. Адже максимальна температура, яку витримує цей матеріал і не розплавиться – 1114 градусів за Цельсієм. Тому її можна застосовувати при утепленні будь-яких приміщень і конструкцій. Найчастіше вона забезпечує доровельним сендвіч панелям вогнестійкість. Цей матеріал популярний у всьому світі, його часто використовують як утеплювач завдяки своїм високим показникам негорючості. Сендвіч-панелі з мінеральною ватою найчастіше застосовують для будівництва будівель підвищеного рівня займання, будівництва виробничих цехів.
Плюси:
- високі показники теплоізоляції;
- негорючість;
- відсутність температурної деформації;
Мінуси:
- велика вага;
- мінімальна вологостійкість;
- поступове зниження теплоізоляційних властивостей;
- підвищена проникність пари.
Панелі з мінватою повсюдно поширені та популярні за рахунок помірної ціни.
Пінополіуретан
Ключова перевага – абсолютна стійкість до вологи, низький коефіцієнт теплопровідності, а також довговічність, невелика вага, але водночас міцність. Пінополіуретан не входить у хімічну реакцію з лугами, різними кислотами. Плити з ППУ використовують для будівництва холодильних камер та зберігання харчових продуктів у них. Це один із найбільш універсальних та безпечних матеріалів.
Однак найбільшим недоліком ППУ є їхня горючість. Тому панелі з ним в основі не використовуються для будівництва об’єктів підвищеної небезпеки. Процес його плавлення відбувається тільки в зоні відкритого впливу полум’я, і після того, як буде прибраний джерело, горіння вщухає. Саме з цієї причини даний матеріал активно використовується в сендвіч-панелях для утеплення стін і дахів будівель. Також матеріал активно захищає будівлю від впливу спеки, морозів і вологи.
Плюси:
- стійкість до навантажень, деформацій будь-якого характеру (температурні, механічні);
- дуже низька теплопровідність;
- абсолютна стійкість до біологічних та інших впливів;
- довговічність та екологічність;
- стійкість до корозії
Мінуси:
- висока горючість.
- При попаданні прямих сонячних променів стає темним та поступово розсипається.
Пінополістерол
Пінополістерол – це найдешевший матеріал. Відноситься до групи легкозаймистих. Температура, при якій починає процес плавлення – 310 °С, а процес самозаймання відбувається при температурі 440 °С. Процес займання може початися просто від запаленого сірника (від 650 до 835 ° С). Горіння відбувається з активним виділенням значної кількості тепла за допомогою активного розплавлення. Звертаємо увагу, що горіння супроводжується сильним виділенням отруйного (токсичного) густого диму. Гасіння проводиться за рахунок розпилення води. Швидкість горіння – приблизно 10,5 метрів в хвилину.
Плюси:
- високі показники теплоізоляційних та звукоізоляційних властивостей;
- ціна
- менша вага порівняно з мінватою;
Мінуси:
- горючість
- недовговічніть
- приваблевий для гризунів та птахів. Необхідно закрити доступ металевою обробкою
Пінополіізоціанурат
Це трішки дорожчий матеріал від пінополіуретану, але на відміну від нього він має покращені характеристики за рахунок технології виробництва. В результаті пінополіізоціанурат більш стійкий до високих температур та вогню. ПІР-панелі характеризуються такими властивостями, як мала теплопровідність, великий термін служби, а також водо- й паростійкість. Крім того, структура речовини виключає ймовірність підтримання горіння, тому при впливі вогню матеріал самостійно затухає. Використовуються пінополіізоціанурат для утеплення не тільки зовнішніх чи внутрішніх стін, але й також для фундаменту, підлоги, горищ та міжповерхових перекриттів.
Плюси:
- мінімальний показник теплопровідності – нижче, ніж в інших матеріалів, що використовуються як утеплювач;
- еластичність, екологічність, міцність;
- стійкість до деформацій;
- дуже висока адгезія з бетоном, металів, склом та іншими матеріалами;
- вогнестійкість, довговічність, стійкість до корозії.
Мінуси:
- висока ціна;
- вразливий під прямим сонячним промінням.